loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

Provide two examples of how foreign entanglements can benefit or hurt the global economy.
2) Which substance is a product of photosynthesis? A) C) Nitrogen Glucose B) D) Water Carbon dioxide
How much will the bill be without the service charge?You receive the bill for a meal at a restaurant. The total for the meal, including a discretionary 10% serv
1/3 times 13. Help! Thx
I need help reviewing for my test!! I will mark brainliest
Select all the following of the statements which describe informative writing. A. The author presents facts and details in an unbiased way. B. The author is tr
Find the value of p (2) - P(-1) in p (X) = x^2- 4x + 3​
Traci starts running on a trail and can run a mile in 10 minutes. Hannah starts running from the same spot 20 minutes after Traci. If Hannah can run a mile in 8
A leaf is green. What does this tell you about the light that is being absorbed?
Which expression is equivalent to 76× + 68​