vickyyy56 vickyyy56
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

5 pounds of strawberries cost $3.75.
How much per pound?

Respuesta :

yamaguchit350
yamaguchit350 yamaguchit350
  • 25-10-2020
The strawberries cost $0.75 or 75¢ per pound
Answer Link
Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 25-10-2020

Answer:

$0.75

Step-by-step explanation:

Step 1:

5 ibs for $3.75    Given

Step 2:

$3.75 ÷ 5     Divide

Answer:

$0.75

Hope This Helps :)

Answer Link

Otras preguntas

8. What is the oxidation number of N in KNO3?
Which of the following led to increased racial tension in 1915? A. Protestants B. Catholics C. Fundamental D. Canadian Immigrants
Noah charges $20 for each lawn that he mows.
What is the surface area of the cone?
PLEASE HELP ME QUICKLY!!!Look at the graph shown:(image below)Which equation best represents the line? y = 1 over 3. x − 1 y = 3x − 1 y = −x + 1 over 3. y = 3x
The cell membrane regulates what enters and leaves the cell, only allowing certain things to enter or exit. This is called: A:Selective Permability B:Homeostasi
Enumera y explica tres situaciones de tu vida diaria en donde haya sido necesario usar la argumentación.
Morning, Comment If your having A Good Day So Far.
a car traveles a distance of 800m in 40s , calculate its distance​
Calculate the boiling point of a 3.5 % solution (by weight) of sodium chloride in water. Kb of H2O = 0.512 oC/M