dailydaleep1515 dailydaleep1515
  • 24-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which rate describes a unit price. $1.00 for 2 lemons. $3.00 for every pound. $4.00 for 3 slices of pizza. $6.00 for every 6 bottles.

Respuesta :

blackb3rry
blackb3rry blackb3rry
  • 24-10-2020

Answer:

I believe it would be $3 per pound.

Let me know if I'm incorrect!

Answer Link
jnessacole6
jnessacole6 jnessacole6
  • 15-12-2020

Answer:

It is C

Step-by-step explanation:

i can verify because i took the test and got 100

Answer Link

Otras preguntas

A major difference between deep ocean currents and surface currents is that deep ocean currents _____. A. move more slowly B. are created by tides C. transpo
The linear function f(x) passes through the points (0, 5) and (2, 7) . A few values from the exponential function g(x) are shown in the table. x g(x) −1 25
What condition most directly led to the Boston Massacre? A.) Stationing of British troops in the city. B.) Smuggling of non- British tea into the colonies. C.)
How was the stone age culture organized
The Precambrian eon is separated from the Phanerozoic eon in the fossil record because of
Use the passage to answer the question. Identify the steps to take when summarizing a text. Then, use those steps to write a short summary of the descr
Find the approximate value of the circumference of a circle with the given radius. Use = 3.14. Round your results to one more decimal than in the given radius.
HELP 10 POINTS!!!! In the second group of Paul's letters: all books contain sections on doctrinal and practical matters all books teach about the return of Ch
What is the term used to describe the study of motion
What fraction is equivalent to 1.5