ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Which of these topics is BROADEST? A) healthy diets the world over B) nutrition concerns for women C) factors of a well-balanced diet D) how fiber intake affect
Polonium-210 is a radioactive substance with a half life of 138 days. If a nuclear facility is handling 265 grams of polonium-210, then how many grams of poloni
A counterexample for the expression sinx+cosx=1 is 45 degrees T or F
During a synthesis reaction, 1.8 grams of magnesium reacted with 6.0 grams of oxygen. What is the maximum amount of magnesium oxide that can be produced during
Which piece of immigration legislation set a new limit on migration from other countries, starting at 675,000 each year?
what dose it mean to appeal a court case​
por que es importante que la literatura neoclasica sea de caracter didactico?
Sugar dissolved into water is an example of a ........ A. Solution B.compound C.molecule
I am stupid please help
One week, a cake shop sold 45 pineapple cakes and 62 chocolate cakes on the weekdays and 55 pineapple cakes and 79 chocolate cakes over the weekend. Total sales