brendamay447 brendamay447
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which orange juice is the best to buy $w for a 16 oz $1.25 for a 10 oz $4 for a 24 oz $1.50 for a 12.5 oz

Respuesta :

xdjady6
xdjady6 xdjady6
  • 23-10-2020

Answer:1.50 for a 12.5 oz

Step-by-step explanation:

Answer Link
nebss2zrb nebss2zrb
  • 23-10-2020

Answer:

depending on the missing mumber 1.50 for 12.5 is cheapest

Step-by-step explanation:

divide each one to see what the cost is per ounce.

missing a number but here's the rest

w/16 = what's w

1.25/10 = .13

4.00/24 = .17

1.50/12.5 = .12

Answer Link

Otras preguntas

how to write a story context that would be represented by the ratio 1:4
Which group of anti-Soviets did the U.S. support in Afghanistan? A. el-Sadat supporters B. Grenadian freedom fighters C. Khomeini backers D. Mujahadeen E.
what is the area of a shaded segment with an area of 12 and an arch angle of 60
Why did the development of time zones make train schedules more reliable?
how much km are in 3,400m
A number is chosen at random from 1 to 10. Find the probability of not selecting a multiple of 2 or a multiple of 3.
How can I balance this equation? ____ KClO3 ---> ____ KCl + ____ O2
if you pull down on a mass that hangs from a spring, it will bounce up and down for a while before stopping. Why does the mass bounce?
Why are chromosomes visible during mitosis but not at other times?
A spinner has five congruent sections numbered 1, 2, 3, 4, 5. Rahm made 50 spins of this spinner and recorded the outcomes in this table. Outcome Number 1