Kayleighanderson Kayleighanderson
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A store is selling Gatorades for $9 for 15 bottles. How much will it cost if you want to buy 35 Gatorades for your entire class?

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 23-10-2020

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Use a proportion.

$9 is to 15 bottles as $x is to 35 bottles.

9/15 = x/35

3/5 = x/35

21/35 = x/35

x = 21

Answer: $21

Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$21.00

Step-by-step explanation:

Divide $9 by 15.

The answer is $0.6 for 1 Gatorade.

Multiply $0.6 by 35.

$21.00 for 35 Gatorades.

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

What's the basic unit of the measurement of power
What is the specific protein that is made in the ribosome called?
There is a woman aged 23. Her maximum heart rate is ______________. Her resting heart rate is 66 bpm. A.197 B.168 C.158 D.154 THIS BELOW WAS GIVEN AS AN EXAMPLE
Hello I am a new user
find the value of x if xfit 2(x+3)=2
A coach purchases 47 hats for his players and their families at a total cost of $302. The cost of a small hat is $5.50. A medium hat costs $6.00. A large hat co
List the different forms of potential and kinetic energy.
The main character's motivation in The Arabian Nights Entertainments.
Active language skills in presentations are:
In the sentence anodice what kind of phrase is underlined?