GameOver1 GameOver1
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

jeff needs one notebook and some pencils for math class. The notebook costs 2.29 and each pencil costs 0.15. If jeff has $5 how many pencils can he buy? write equation and solve

Respuesta :

fubangyan fubangyan
  • 23-10-2020

Answer:

$5.00-$2.29/0.15=18

Step-by-step explanation:

Something like that, I am not 100% sure.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is not an example of a mineral crystal shape? A. Pyrite B. Calcite C. Kryptonite D. Quartz
Which best describes the Bush Doctrine of Preemption?
How does PonyBoy recover from his friends'' deaths? (The Outsiders)
What type of sentence error, if any, is found below? Our team has had one of those seasons. When, regardless of how we play, we just seem to win anyway. fragmen
What is the missing term in this arithmetic sequence? 9, 14, 19, __, 29, 34, … a. 23 b. 24 c. 25 d. 26
what is the eighth term of the sequence 2,8,32,128
where are the thyroid , parathyroid andthymus located
Using index cards will improve a presentation because
which number is ten thousand less than 842,719
Amanda can jog 18 3/4 miles in 5 hours. At this rate, how many miles can she run in 4 hours?