Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

What Harvard dropout co-founded Microsoft
explain the role of the cardiovascular, respiratory, digestive, nervous, and muscular system in regards to this process
Within its human resource​ department, hoosier enterprises has a vice president of human​ resources, a director of human​ resources, a labor relations​ manager,
Why would Reagan, Bush, Clinton, and Obama have different economic policies? Question 2 options: the economic policies did NOT vary from president to presid
Which is the best advice for eating a healthy diet? A)Obtain all your protein from meat. B) Eat whole grains for half of your grain intake. C) Drink lots of fru
Divide. Write your answer as a fraction or a mixed number in simplest form. 3 3\4 ÷ 1 1\8
Help?????????????????????????????
which of the following happens when infected body cells are detected during a cell mediated immune response?
A patient is prescribed ipratropium for treatment of chronic obstructive pulmonary disease (copd). after checking the medical history, the nurse finds that the
rob works part time at the fallbrook riding stable. He makes $5 an hour exercising horses and $10 hour cleaning stalls. Because Rob is a full time student he c