cindy8512
cindy8512 cindy8512
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate : $3.60 for 3 pounds of apples. How much does it cost for 1 pound of apples

Respuesta :

eunicecho809
eunicecho809 eunicecho809
  • 23-10-2020

Answer:

$1.20

Step-by-step explanation:

Answer Link
blue95067 blue95067
  • 23-10-2020

Answer: $1.20 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Use unsure and destiny in a sentence
how can chromatography be used to identify compounds
Use the substitution method to solve the following system of equations: 4x − y = 3 7x − 9y = −2
what 2 types of rocks make up a large majority of the composition of earth's crust
the epoch in which were living now is called the
What healing action is taking place when a wound becomes inflamed??
Which of the following is a primary responsibility of the Federal Reserve Bank?
9. Is there anything James I or Charles I could have done to avoid the civil war that occurred in 1648?
How is light used to study space?
Which type of financial institution typically has membership requirements?