gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the volume of the rectanguler prism?
Give me two.............. of bread .( put the suitable partitive expression)​
CD players are going out of fashion in the modern era. If 400,000 CD players were sold this year and sales are declining at a rate of 17% per year, how many wil
How would this circle proof be set up?
A. 5 units B. 14.4 C. 9 units D. 7.2 units Please help me with this
Given triangle SZU, UJ=9,VJ=3 , what’s the length of JY? A. 4.5 B. 3 C. 18 D. 6 Please help me with this
William, Nancy, and Edgar met at the lodge at 8 AM. William began hiking west at 3 mph. At 10 AM Nancy began hiking north at 5 mph and Edgar went east on a thre
Which sentence illustrates an internal conflict? A. The lion hunts the antelope. B. Perry wins a big prize and is happy. C. Marina attempts to overcome her ange
The exact value of Tan 30 x sin 60
What is the correlation coefficient for the data shown in the table? 0 1 оооо 4 5