petrareina petrareina
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 15 books cost $90, what is the unit price?

A. $ 5 per book
B. $6 per book
С. $9 per book
D. $10 per book

If 15 books cost 90 what is the unit price A 5 per book B 6 per book С 9 per book D 10 per book class=

Respuesta :

nylacrable nylacrable
  • 22-10-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A  5 gallon mixture contains 40% acid. A 3 gallon mixture contains 50% acid. What percent is obtained by putting the two mixtures together?
which is the least? 3.95, 3 5/6, 3 4/5
did mostly quakers settle in connecticut colony
Donnie is solving the equation 2x2 = 27 + 3x with the quadratic formula.What values should he use for a, b, and c
A minute hand of a large clock is 6 ft long. How far does the point move in an hour?
Calculate the discriminant.x2 + 2x – 2 = 0
A student pushes against a tree with a force of 10 newtons (N). The tree does not move. What is the amount of force exerted by the tree on the student?1) 0 N2)
which fraction is equivalent to 68%
which value is equivalent to 15.2% written as a decimal
Is the group of words a simple sentence, a compound sentence, or a run-on sentence? The bustle of the airport, the sight of the airplanes, and the sound of the