awhitt5923
awhitt5923 awhitt5923
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?

Respuesta :

jy26903
jy26903 jy26903
  • 22-10-2020

Answer:

28/8=3.50

Step-by-step explanation:3.50 per pear.

Answer Link

Otras preguntas

if the original desk costs $650. It has been marked down to a new price of $520. what is the percent off
Each of 5 boys ate 2/3 of a pizza. What is the total amount of pizza the boys ate?
How many years in prison did roland gary service for killing a religious leader?
Please help asaaappppppp
if f(x) = 3 x-2 what is f(5.9)
Sugar melts at 367 farenheit. What is the melting point of sugar on the celsius scale?
Which category of personality disorders contains the disorders most commonly diagnosed?
Sketch the asymptotes, and graph the function. y = 5/x-2+3
What is unstable, highly reactive atoms or molecules…that can cause internal body damage?
this will be worth ten points