Emily4834 Emily4834
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kalie pays $9.24 for 11 pounds of flour. What is the price per pound of flour?

Respuesta :

26operna
26operna 26operna
  • 21-10-2020

Answer:

$0.84, 84 cents per pound.

Step-by-step explanation:

I hope that this helps. Have a good day!!

9.24 ÷ 11 = 0.84

Answer Link

Otras preguntas

what was maryland's most important crop
If the altitude is √7, find the volume. 36√7 cu. units 18√7 cu. units 12√7 cu. units
Which of the following is an example of self-directed learning?
The membrane around the vacuole iscalled​
Solve for b in the literal equation y = 11x + 11b
|1-12| simlify tthe expression
4. Without changing the meaning of the sentence, what word can best be used to replace the word massacre on page 1? Rewrite the entire underlined portion on pag
What was the social craze in 1884?
What are the factors for x(5x+4)-(5x+4)
What is the constant of proportionality? ​