mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

For a new customer, a video store charges $10 for a rental card plus $2 per movie. Write and solve a linear equation to find the cost for a new customer to rent
is it better to save what you have or buy new things ?
There are four "human skills" that a good administrative Medical assistant should posses. Give a realistic medical office example of how the MAA could use one o
How did the Virginia House of Burgesses differ from the government that was established by the Mayflower Compact?
Explain why graphs show the first quadrant but omit the other three quadrants.
What two areas benefited most from Morse's invention of the telegraph and the speed it brought to communication?
in the following sentence the word suffering is best described as what? there is no more horrible sound than the cry of a suffering animal.
Non examples of globalization
The y-intercept of the line whose equation is 2x + y = 4 is
which of these items is not needed to make a working circuit? a. connecting wire b. a switch c. a component such as a bulb d. a cell