elisadaly82 elisadaly82
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

How much will cost to buy beef for a family of 2 if each person gets 1/2 pound of beef and the beef cost 5.99 per pound?

Respuesta :

jordinemerald0660
jordinemerald0660 jordinemerald0660
  • 21-10-2020

Answer:

it will cost 5.99

Step-by-step explanation:

because each person getting half and there are 2 peeps so add up the meet to make on pound

Answer Link

Otras preguntas

Gulliver's Travels is Jonathan Swift's statement on A. the superiority of religion over politics. B. the importance of middle class education and employmen
small businesses around ground zero in New York city made more money from tourists wanting to see the site?
Megan collects a sales tax equal to 1/6 of the retail price of each purchase. The tax is sent to the state government. Is the amount of tax collected proportion
a football team loses 5 yards on each of three please explain how you could use a number line to find the team's change this field position after the 3 plays ma
Se responder errado vai ter que por a foto de um Elefante Rosa Por 24Hs no seu perfil do Whatsapp Em uma igreja tem 5 velas entram 3 ladroes e 2 ladras Cada l
Why in the mathemathic classes everythig must be perfect??
We are working in Patterns and sequences, but i dont understand any of it (attachements below)
What was the First Seven Things God Made.
What is the solution of the system of equations? y = 4x + 4 y = –3x – 3
Conceited is to humble as jubilant is to A) Melancholy B) Gleeful C) Violent D) Fantastic Tell me why