s1058095 s1058095
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.99 per pound this week. If Shannon purchased 3.8 pounds, how much did she spend on bananas?

Respuesta :

nwall10230404
nwall10230404 nwall10230404
  • 22-10-2020

Answer:

She spent $3.76 on bananas. Round to $3.80.

Step-by-step explanation:

Multiply the number of pounds by the price per pound.

.99lb

—

3.8 = 3.762

Answer Link

Otras preguntas

A rabbit jumps across the floor at an angle of 30° with an initial speed of 7 ft/s. Determine how long the rabbit was in the air. Round to the nearest hundredth
please help asap!! i don't really understand this
explain two ways the founding of new orleans secured the success of french louisiana.
What was President Van Buren's response to the Panic of 1837?​
The questions of economics address which of the following? Choose three answers. who what where when why how
Which type of data would be best displayed in a histogram?
…. I need help again oof
Which function describes this graph? O A. y = (x+5)(x-3) B. y = x2 + 5x+12 O C. y -(x-2)(x - 5) D. y = 2.7x+10
how can you show respect to the authorities?​
100 POINTS PLS HURRY I WILL ALSO MARK BRAINLIEST!!!!! What is the shape of the cross section of the figure that is parallel to the rectangular base? A. a parall