Seudónimo Seudónimo
  • 22-09-2016
  • Mathematics
contestada

Price Rite has ground beef on sale for $2.50 for 1 pound. Market Basket has ground beef on sale for $9.95 for 5 pounds. Which store has the better deal?

Respuesta :

Noah11012
Noah11012 Noah11012
  • 22-09-2016
Divide the second price by the second pounds. 9.95 / 5 = 1.99
So for every pound you get you pay 1.99 dollars. The second deal is better.
Answer Link

Otras preguntas

2 x4 to the second power take away 4
BRIANLEST!!!!Lines p and q are parallel. What is the measure of angle 3 in degrees? 27° 33° 60° 153°
what is 5x-y=-22 slope intercept form
According to Erasmus, is it biblical to execute heretics?
What qualities define an epic hero?
Which equation is in standard form? a. 3x + 4y = 10 b. 19 + 3y = 2x c. 7y−7x=8 d. 8 + 5x = 3y
What is the measure of an interior angle of this regular polygon
How will the economic health of Egypt be affected by its population? A. It will need to encourage people to move from urban to rural areas. B. It will need t
Which law states that the volume of a gas is proportional to the moles of the gas when pressure and temperature a kept constant
what was a key factor of the empires the USA and european countries built in the late 1800s