iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

fifteen percent of the workers at nationwide industries earn minimum wage. if 24 workers earn minimum wage, how many total workers are there at nationwide indus
Which of the following is equivalent to 6x 2 + x - 12 ? A. (2x + 3)(3x - 4) B. (2x - 3)(3x - 4) C. (2x + 3)(3x + 4) D. (6x + 3)(x - 12) E. (x + 3)(2x - 12) Plea
A triangle has a perimeter of 18 inches. If one side has length 8 inches, find the length of the shortest side if the other lengths are in the ratio of 2 units
In a triangle, the sides measure 3,5, and 7 what is the measure, in degrees of the largest angle?
Alfred is practicing typing. The first time he tested himself, he could type 23 words per minute. After practicing for a week, he could type 26 words per minute
what is the difference between mass and weight
what is the domain, range, and function of y=absolute value of x-3 +2 i put the domain as 3 and the range as 2 and the function as yes
the sum of two numbers is 83 and one of the number is x. what is the other number?
What is kirchoff s law???
Can x-2 ever be less than 0? Why or why not?