bxbblybee
bxbblybee bxbblybee
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A ten pound sack of flour costs $8 how much does 40 pounds cost?​

Respuesta :

ahson41 ahson41
  • 24-09-2020
The answer is $32

$8 = 10lb
8x4 = $32 and 40lbs
Answer Link
Аноним Аноним
  • 24-09-2020

Answer:

$32  

Step-by-step explanation:

If a 10 pound sack costs $8, we know that the sacks must cost $8 for 10 pounds.

With this knowledge, we have to multiply 4 and 8.

Multiply

4x8=32

32

Answer Link

Otras preguntas

A 5-pound bag costs $3.40 what is the cost per pound
x/-4=-3 show your work
Jay is running 6 miles. He has run 2 3 of the total distance. How far has he run to the nearest yard?
-4/7+(-4/3) Please help
to subtract 178-135 mentally, carmine adds 5 to each number. karen adds 2 to each number. will both methods work to find the correct answer? why or why not?
When you study heredity, you need to be able to compare generations. In this lab, you will compare different generations of mice. The original mice that you cr
ASAP I’m timed on this so help would really be appreciated :)
Mackenzie wrote the following paragraph proof for the Vertical Angles Theorem:The sum of angle 1 and angle 4 and the sum of angle 3 and angle 4 are each equal t
a box is sliding across the floor from left to right. which diagram correctly shows the force of fiction acting on the box?
How do you plot -3.4 on a number line ?