Zander000 Zander000
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 6 oranges for $4.20. If ayden spent $2.80 on oranges,how many did he buy?

Respuesta :

fluffybear
fluffybear fluffybear
  • 24-09-2020
Ayden bought 4 oranges.
Explanation:
4.20 divided by 6 will give you 0.7
0.7 times 4 gives you 2.8
Answer Link

Otras preguntas

1. (k+7)² =2892. (2s-1)² =2253. (x-4)² =169please help me answer these :)
what are the kinds of formulas to remember in 8th grade?
Write the quadratic equation whose roots are-1 and 6, and whose leading coefficient is 4 (Use the letter to represent the variable.)?=0
what is 3xY=4w solve for y in formula transformation
which one of the following sentence contains a predicate adjective
Help me please jem boy wants to make his 8-meter square pool into a rectangular one by increasing its length by 2m and decreasing its width by 2m .jem boy asked
what is dry lightning?
If the supplement of an angle is two-third of itself ,then its supplement is
find the zeros of y=x²-1 from a graph.
what is a cardinal? please help