kali3208 kali3208
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

A 2-liter bottle of juice costs $2.80. A box containing six 1/2- liter bottles sells for $3.90. Which option has a higher cost per liter? What is that cost?

Respuesta :

jasper417 jasper417
  • 23-09-2020

Answer:

The six half liter bottles

Step-by-step explanation:

They have 1.30 per liter, while the other is 1.40

Answer Link

Otras preguntas

Identify the sentence structure. Lisa held the little bird carefully.
Stephanie bought a 2,000 millimeter bottle of laundry detergent. How many liters were in the bottle of laundry detergent. [URGENT]
What is the name of the molecular compound S3I9?
what was the purpose of Carlisle school?
Write an outline for a paper about an American author. Remember to organize your outline according to the degree of importance that each idea holds. Below that
calculate the subsolar pointplease I need help ASAP
Okay, so what is an example of a narritve poem?
What are the coordinates of point P on the coordinate grid below?
Because we cannot decipher their writing system,our understanding of the ancient ______________ civilization is limited. A Egyptian B Mesopotamian
Lydia is painting flower vases. Each vase takes 3⁄16 of a quart of paint. She has 21⁄2 quarts of paint. How many flower vases can she paint?