kingexplosionmuduer
kingexplosionmuduer kingexplosionmuduer
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mark bought 18 pounds of apples for $6. Use the ratio table to find the cost of 3 pounds of apples.

Respuesta :

tnfrance
tnfrance tnfrance
  • 23-09-2020

Answer:

$1

Step-by-step explanation:

To set this ratio up, you would put $6 over 18lbs is equal to x over 3lbs.

Next, multiply $6 and 3lbs to give you 18.

Finally, divide 18 by 18 to give you a final answer of $1. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

3.5 hours; $10 What is the unit rate per hour?
Which of the following conditions might occur if a female athlete attempts extreme weight loss?
for each homemade greeting card Jacqui sells, she makes a profit of $0.35. In one week, she made a profit of $42. She sells the cards for $0.75 each. About how
what do you think is the difference between being imaginative in doing science and doing pseudoscience
9 ten thousands divided by 10
what is the prodeut of 289 and 7
how many ounces in a liter
positive decimals less than 8, with an interval of 0.5 between each pair of decimals
Under Article _______ of the Constitution, the laws of Congress and all treaties are the law of the land. a. VI b. IV c. III d. VII
What is the prime factorization of 180 in expanded form?