desaraye17 desaraye17
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

Miracle sells 28 dozens of donuts on Wednesday. Each dozen cost $18. How much is one
donut?
2

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-09-2020

Answer:

$1.5

Step-by-step explanation:

if each dozen cost $18, we need to divide.......18/12........because 12 is a dozen.

18/12 = 1.5

Answer Link

Otras preguntas

there are 3 60/100 bags of grass seed left in the shed.​
Nineteen-year-old Devon plans to get a credit card, but his parents say it is not a good idea. What fiscally responsible argument can Devon make to get his pare
How do you know it's time to end a relationship?
PLEASE HELP AND THE DUE DATE IS TODAY.-No Spam(Will be reported immediately-No incorrect answers (Will be reported immediately)-Correct Answers will be MARK AS
Click an item in the list or group of pictures at the bottom of the problem and, holding the button down, drag it into the correct position in the answer box. R
Why do you think Ashoka had so many stupas built?​
What volume of 12 molar hydrochloric acid would be needed to create 1 L of a 1 molar solution of hydrochloric acid?
Todd plans to swim 18 laps in the pool. Each lap is 50 yards. So far, Todd has swam 738 yards. What percentage of the total has Todd completed?
50 PTS PLS HELP! Michael works at a furniture store. He makes a commission for every piece of furniture he sells. He sold a couch for $1245 he got a check for $
A block of mass 2. 0 kg, starting from rest, is pushed with a constant force across a horizontal track. The position of the block as a function of time is recor