djulliananovinhi djulliananovinhi
  • 23-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. Which is the better buy?
Find the unit rate
$2.99 for 6 candles
$ $4.49 for 9 candles
$5.99 for 12 candles
$3.49 for 8 candles​

Respuesta :

katrinalwhite
katrinalwhite katrinalwhite
  • 23-09-2020

Answer:

3.49 for 8 candles

Step-by-step explanation:

2.99/6=.49833

4.49/9=.49888

5.99/12=.49916

3.49/8=.43625

Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-09-2020

Unit rate is total price divided by quantity. This gives you the cost for 1 item.

Unit costs:

2.99 / 6 = 0.4983 each

4.49 / 9 = 0.4988 each

5.99 / 12 = 0.4991 each

3.49 / 8 = 0.4362 each

The Best Buy would be the one with the lowest unit price.

The Best Buy would be 3.49 for 8 candles.

Answer Link

Otras preguntas

What is the original starting color for Glucose indicator?
100 points! plus brainlyist!
What is the equation of the line written in slope-intercept form that passes through the point (-1, 5) and is parallel to the line y = -2x – 5?
My grandmother makes the best pie she picks her own apples. What type of sentence is this?
How do you resist oppressive rule? Which methods are more effective? Why?
find the value of z
Choose the least favorable character. Harriet's master Miss Emily the neighbor lady
the goat does not ____ meat
Solve the system of equations using substitution. 2r – t=7 r – t=1 (r, t) = ( ? , ? )
a dealership purchased a four-door sedan