vivianna01vivi vivianna01vivi
  • 23-09-2020
  • Health
contestada


1. Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

kddinnan91 kddinnan91
  • 23-09-2020
because the one person is not going to be sharing anything so they will buy more thinking they are going to eat more
Answer Link
brianna3760 brianna3760
  • 23-09-2020
because sometimes if you buy things in bulk it’s cheaper. you can also make bigger meals and share amongst a lot of people
Answer Link

Otras preguntas

Help Idk the way to do it
Please help ASAP thank you
14. question in attachment
The rates of on-time flights for commercial jets are continuously tracked by the U.S. Department of Transportation. Recently, Southwest Air had the best rate wi
Adams operates his $57500 firm using his own equity. Bob operates his firm with $28750 of his own money plus $28750 of debt at a cost of 5 percent interest. Cal
Under what circumstances would deficit spending to increase aggressive demand have a negative effect? Please help.
The following are the financial statements of Nosker Company. NOSKER COMPANY Comparative Balance Sheets December 31 Assets 2017 2016 Cash $
factorising quadratics All questions please to be completed. I’m stuck.
tell me how politics affects your life. You must give at least three examples, and it must all be specific as possible (I am trying to learn a bit about you and
What is the value of y in the equation 6.4x + 2.8y = 44.4, when x = 3? y = 5 y = 6 y = 8 y = 9