Thatweebotho
Thatweebotho Thatweebotho
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Samantha spent $22.50 on 9 gallons of gas. What was the price per gallon?

Respuesta :

Ashley0716 Ashley0716
  • 22-09-2020
2.50 is how each gallon cost because if you multiply 2.50 times the amount of gallons (9) it’s 22.50 in total
Answer Link

Otras preguntas

What did everyone say after the bumpy airplane landing
what is the volume of a cube that measures 8 meters on each edge
root word of explanation and immovable
Factor : 1/3xy - 1/3x
test worth 75 points;test score of 96%
how does newtons laws apply to a car crash
Mary has 12 marbles.3/12 of the marbles are yellow and 2/12 of the marbles are blue.The rest of the marbles are green.How many marbles are green?Explain how you
9x+10y=14 7x+5y=-3 Any method! THX!!!
what does 14 divided by 413 equal
The school hiking club has completed 4 out of 5 hikes so far this year. They have hiked 4.6 miles, 3.7 miles, 5.1 miles, and 2.9 miles. If their goal is to hike