piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

which pharaoh demanded that his people practice a new religion with one, new, all-powerful god?
ANSWER = BRAINLIEST
Earthquakes and volcanic eruptions are geologic ____.
425 centimeters to 4 meters in simplest form
need help on #32 please, would mean a lot
27x^2y^4÷16yz^4×8z÷9xy^4
Which recursive formula can be used to generate the sequence shown, where f(1) = 5 and n > 1? 5,–1, –7, –13, –19, ... A) f(n + 1) = f(n) + 6 B) f(n) = f(n +1
PLEASE HELP? The results of rolling a number cube are 60 ones, 62 twos, 59 threes, 64 fours, 63 fives, and 75 sixes. Find the experimental probability of rollin
is leucoplast found in prokaryotic cells or eukaryotic cells or both
Need help with this question