ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

A solution is formed by mixing 15.2 g KOH into 1.200 kg water. Use the periodic table to find the moles of solute.
Sr. Bigotes es . (1 point) 01) gorda 2) gordo 3) gordos 4) gordas
Astronomers study radio waves to learn about the universe. Why might radio waves be used to study objects in space?
Explain why James Madison is called the “Father of the Constitution.”
Fe(CN)63- + Re → Fe(CN)64- + ReO4--. What is reduced? A. Fe B. Re Mn2+ + Co3+ → MnO2 + Co2+. What is oxidized? A. Mn B. Co CrO42- + N2O → Cr3+ + NO. What is ox
What the heck does this mean lol
. A board game has dice shaped like octahedrons. Each edge of the dice has length 1 cm and the h= √ 2/ 2 cm. What is the volume of each die? Round to the neares
NEED HELP ASAP 20 POINTS
solve for y in x+0.25y=1.5
Simplifying Alg 1) Z + 2w use z = 4 and w = -8