blinroman852 blinroman852
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

royal paid 48 dollars for 12 cartons of orange juice. wha is the unit rate per carton of orange juice that royal paid

Respuesta :

qwerty8364
qwerty8364 qwerty8364
  • 24-08-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

If 1 carton is $4 than 12 cartons would be 48 dollars because 12*4 is 48. So each carton is $4. Please give brainliest Thanks

Answer Link

Otras preguntas

Click on the implied main idea.
I need help with B. On the very bottom .
what does the word organism mean
Let a represent an unknown number. If 33 is 11 more than a, which equation can be used to find a? AN O 33 +11 = a O 33-11 = a O 33 x 11 = a O 33 + 11 = a Mark t
What is the purpose of an airbag? A. It cushions you from impact and from being propelled from the vehicle. B. It deploys to catch air behind you like a parac
An object is placed a distance of 20 cm from a convex mirror of radius 40 cm. How far (in cm) is the image from the mirror?
I’m VERY confused with this Spanish sentence and it seems almost impossible to complete. Anyone know how to find the correct verb conjugation for this one? The
Prep for Success is an educational services company that specializes in preparing students for selective private school entrance exams. Prep for Success sends i
Classify the following triangle. Check all that apply.
How or what rhymes with abortion and condom? I need to make a rhyme... help plz