Cedarious
Cedarious Cedarious
  • 24-08-2020
  • Mathematics
contestada

Jack bought 4 bagels for $3.00. How many bagels can he buy for $4.50?​

Respuesta :

carly555
carly555 carly555
  • 24-08-2020
6 bagels hope this helps!
Answer Link
unicorn3125
unicorn3125 unicorn3125
  • 24-08-2020

Answer:

            6 bagles

Step-by-step explanation:

$3.00      -       4 bagles  

     ÷2               ÷2

$1.50       -       2 bagles  

     ×3              ×3

$4.5        -       6 bagles  

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve this? x/3 + x^2 + 2x^2 - x/3
please answer this dont answer for foints only thank you​
Referring to this diagram, which letter represents evaporation? A B C D
Solve the quadratic equation by taking square roots. Please show all work and not just the answers. Please help ASAP!!!
What were the major consequences of the French revolution?
Mark needs to find the perimeter of this triangle. What answer should he come up with?
The combined enrollment in three grades at Jefferson Middle School is 977. There are 356 students in the sixth grade and 265 in the seventh grade. Write and sol
PLZ HELP MEEEE!!Enter an inequality that represents the graph in the box.A coordinate grid from negative six to six along the x-axis in increments of 1 and from
Explain the conditions through which friction can be increased.​
if t represents a number, which of the following represents the product of 2 more than 5 times a number and 4 less than 3 times a number? Be true to test a valu