rodriguemarlene
rodriguemarlene rodriguemarlene
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Rita purchased two loaves of wheat bread. Each loaf was $1.89. How much
money did Rita spend in all? Do not include $ in your answer.

Respuesta :

DatGuy323
DatGuy323 DatGuy323
  • 22-07-2020

Answer: 3.78

Step-by-step explanation:

Because she bought 2 $1.89 loaves, she spent 2 * 1.89, or 3.78 dollars.

Hope it helps <3

Answer Link
Аноним Аноним
  • 22-07-2020

Answer:

3.87

Step-by-step explanation:

This is because you have to multiply the number of 1.89 by 2. This is equal to 3.87.

Given:

Price of one bread = 1.89

Unknown:

Total money used = ?

So,

1.89 * 2 = 3.87

or

1.89 + 1.89 = 3.87

Total money used is 3.87.

Hope this helped,

Kavitha

Answer Link

Otras preguntas

record the product. use expanded form to help.4x21=
How to round this to the nearest thousand 19,836.2838
can anyone help me out. i dont know what 9x9 equals. what is the prouduct?
a store sold 8/5 as many dvd's as cd's. the total number of dvd's and cds sold tha day was 273. how many dvd's were sold
At this rate how many minivans will pass Luann if 60 vehicles passed her?
How do you write 2,500 in scientific notation
Celia and Ryan are starting a nutrition program. Celia currently consumes 1200 calories a day and will increase that number by 100 calories each day. Ryan curre
Diego's investment in a stock grew 28% to $448. how much did he invest?
how to find area and curcumfrence of a circle?
Hi I've been given the question "Work out 84kg as a percentage of 120kg" please can somebody tell me how to do this? Thanks.