khuerta0037
khuerta0037 khuerta0037
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Find an equivalent rate. 16 pounds for $40.00 1 for $1.50 1 for $2.50 1 for $5.50 1 for 6.50

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 25-06-2020

Answer:

1 for $2.50

Step-by-step explanation:

[tex]16:40= \\\\\dfrac{16}{16}:\dfrac{40}{16}= \\\\1:2.5[/tex]

Therefore the unit rate is 1 pound for $2.50. Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The primary function of molecular membranes is the transport of ions and molecules into and out of cells—transport is directional and selective. the movement of
Suppose you have engineered a plasmid vector in order to produce a functional animal protein in e. coli. but the product you collect, while it has the correct a
which type of selection leads to increased phenotypic and genetic variation
How does Caliban treat Stephano and Trinculo in tempest?
What is aunt alexandra's major theory concerning human behavior? how does jem point out the irrationality of it?
What does the acronym MS-DRG stand for?
Im stuck on this question, Please help!
Name three major types of water pollutants, and provide an example of each. explain which classes of pollutants you think are most important in your local area.
A sample of n2 effuses in 255 s. how long will the same size sample of cl2 take to effuse?
The International Space Station is in orbit around the Earth 380 km above the surface. Which statement accurately describes its motion?