luvvyari luvvyari
  • 25-06-2020
  • Mathematics
contestada

Oranges were on sale for $0.45 per pound, Leo bought 12,6 pounds. Which expression shows how to determine the total cost
of the oranges?
12.BX045
12.6-045
126+0.45
128+0.45

Respuesta :

Meenakshi2006 Meenakshi2006
  • 28-06-2020

Answer:

12.6 * 0.45

Step-by-step explanation:

Cost of 1 lb of oranges = $ 0.45

Cost of 12 lbs of oranges = 12 * $ 0.45

Hope it helps : )

Answer Link

Otras preguntas

A custodian can clean 2 classrooms in 12 minutes . At this rate , how many classrooms can a custodian clean in 1 hour​
What is the value of ‘x’?
solve for z i will give brainliest to whoever answers.
Name at least 3 ways the Periodic Table is organized. *
Why is the ozone layer important?
What is the slope of the line
100 POINTS + BRAINLYEST FOR FIRST PERSON THAT GETS IT RIGHT!!!! While writing a formula, what are some ways to insert a cell reference into the formula? CHECK A
find the missing side length, perimeter, and centroid PLEASE !!!
Click the picture above and please help me answer this. I really need help. ​
Given a vector with the initial point, (5,1) and the terminal point, (-4,0), find the vector in component form. • (-9,-1) (1,-1) (1,1) (9,1)