rubenpicado10 rubenpicado10
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada


Five pounds of fudge sells for $17.00. At the same rate, how much will 12 pounds of fudge cost?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 26-05-2020

Answer:

  $40.80

Step-by-step explanation:

At the same rate, 12/5 of the amount will be 12/5 times the price:

  (12/5)($17.00) = $40.80

12 pounds of fudge will cost $40.80.

Answer Link
9O9o
9O9o 9O9o
  • 18-11-2020

Answer:

$40.80.

Step-by-step explanation:

 (12÷5)($17.00) = $40.80

Answer Link

Otras preguntas

What is the main idea of wizard of oz?
inez waters her plants every two days she trim them every 15 days she did both today when will she do both again
When does James Gatz change his name ? Why ?
Solve the inequality. -z+20>z+20
how do you round 9.92,3.99,2.14,8.39,2.79,8.48,2.96,5.34,and 4.52 to the nearest tenth.
Why are America's founding ideals important?
what is .27 repeating as a fraction
The biologist discovered that from 1988 to 1993, the average beak size declined to pre-1981 levels. The reversal in beak size from 1988 to 1993 was most likely
determine the part of speech in the sentence: at what time did you stop by?
what is .54 repeating as a fraction