alexandrasanc20
alexandrasanc20 alexandrasanc20
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Caden buys 3.9 pounds of grapes that cost $1.80 per pound. Which expression can be used to find the total cost of the grapes ?

Respuesta :

littletoledo
littletoledo littletoledo
  • 23-05-2020

Answer:

1.80 times 3.9

Step-by-step explanation:

to find the total cost of grapes, you need to multiply 1.80 and 3.9, which is $7.02.

Answer Link

Otras preguntas

5. Abbey represented the perimeter of the rectangle with the expression 8x + 4. Determine if Abbey's expression is equivalent to Brit's expression. Justify your
What is the MOST important proportion to get right on the face because you use it to measure everything else?
Which of the following was an effect of Archaic Indians practicing agriculture? A. Group members could specialize in certain skills and focus on specific jobs.
1. There are 36 players on a team. One day at practice, Coach P works with 1/6 of the players. Coach Q works with 2/3 of the players. Coach R works with the rem
(Christianity, Islam, or Hindu) is the main religion of northern Africa.​
How does the structure of The Great Fire reinforce the central idea that individuals' mistakes contributed to the size of the fire?
Solve the following equationsX(x - 3)=0​
Please help I think it is D DRIVERS MUST USE TURN SIGNALS WHEN: A. Changing lanes and making turns B. Entering and exiting freeways C. Driving toward or away fr
please help me with the answer, ive been stuck on getting both answers for a while now ty
Who ruled the early city-states of Greece?