coryndasani coryndasani
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

1. It costs $15.50 to buy 8 yards of material. How much
does it cost to buy 20 yards of the same material?

Respuesta :

emilyruth1027
emilyruth1027 emilyruth1027
  • 21-05-2020

Answer:

if you can split it in half its: $38.75

if you cant its: $46.50

Step-by-step explanation:

half:

1. 8+8+4=20

2. 15.50 divided by 2 = 7.75

3. 7.75 + 15.50 + 15.50 = 38.75

not half:

1. 8+8+8= 24

2. 15.50 times 3 = 46.50

Answer Link

Otras preguntas

A leprechaun places a magic penny under a? girl's pillow. The next night there are 2 magic pennies under her pillow. Each night the number of magic pennies doub
What is the effect of using the first person in "A Modest Proposal" by Jonathan Swift? A. Readers are able to relate to the narrator's message. B. The point o
Two juveniles are stopped by police after being out after curfew with no adults. This is an example of
A bottlenose dolphin is 10 feet below sea level. Then it begins to dive at a rate of 9 feet per second. What is the equation of the line that represents its ele
What affects do islands have on animal size
Sandra: ¿Cuando irás al concierto? Diego: ___ la semana que viene. A. Irás B. Iré C. Irán D. Iréis
What would be two things you may want to use installment credit for in the future?
how did the two governments of vietnam react following the free elections
How is editing for a broadcast different from editing for print journalism? Please and Thank you:)
Select the correct equation for the following graph. y = 0 x = −1 y = x − 1 x − y = 0