destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

What is the highest degree of longitude that can be measured? A. 90°W or 90°E B. 90°N or 90°S C. 180°W or 180°E D. 180°N or 180°S
-15.6 = -3.9r please include an explanation of how you got your answer :) thanks
Solve for x. x/2 = -7 x = -14 x = -7/2 x = -2/7
Please help quickly The circumference of Sophie’s circular flower garden is 75 feet. Which of the following is closest to the diameter of her flower garden? A)
witch external proved to be the greatest continuing threat to the Byzantine empire in the 15 th century?
What type of literature is “sinners in the hands of an angry god”?
You invested 12,236 and lost 3.5% how much did you lose ?
Which sentence is an objective description? A. Ely got the highest score, a 95, on the science test. B. Henri Matisse was one of the greatest modern artists
the colonists refused to pay the tea tax because they
lable the following as true or falsea) every real number is a rational numberb) every whole number is an integer c) some irrational numbers are integersd) some