azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

What were the two main reasons Spain sent expeditions to the Americas?
Name two modern technologies that help us to monitor cyclones.
A softball player leaves the batters box, overruns first base by 3.0 meters, and then returns to first base. Compared to the total distance traveled by the play
what is latent heat of fusion ...
write an equation of the line that passes through the given points:   there are four questions:   1) (0,-1);(6,8)   2) (3,1);(9,7)   3) (1,2);(10,14)   4) (0,0)
Whats the equivalent fraction to 11/17
In a random sample of students at a middle school, 24 wanted to change the mascot, and 30 wanted to keep the current mascot. Which is the best prediction for ho
In the poem the inchcape rock tell the character of sir ralph which is present in every human being
what skills do strong academic writers possess
the transfer of goods, crops, and diseases between New and Old World societies after 1492 How was it called?