azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

shcoolsucks shcoolsucks
  • 26-08-2016
divide $4.20 by 2 to get how much $ a pound then multiply by 5 MAKE SURE TO DO IT TWICE in order to have the right answer
Answer Link
KatCoda
KatCoda KatCoda
  • 26-08-2016
Okay, so two pounds costs 4.20. So, divide that number by two, equaling 2.10 a pound. Next, multiply 2.10 by five
Answer Link

Otras preguntas

If g(x) = 4x - 4^x, what is the value of g(3/2)?
In one scene in the movie The Godfather II, a solid gold phone is passed around a large table for everyone to see. Suppose the volume of gold in the phone were
Consider the surface given by 2x^2+5y^2+z^2=4. The surface is sliced by planes of the form x=a, y=b or z=c for values of a, b, c given below. How do I match the
2. How are the rules for division of signed numbers similar to the rules for multiplication of signed numbers?
why is a hollow pipe stronger than a solid pipe?
Después de muchos intentos (tries), hacer una piñata.
Using a new lawn mower, Abby can mow the lawn in 2 hours. Her sister Carla used an older lawn mower and takes 3 hours to mow the same lawn. How long will it tak
The following list shows the items and prices for a restaurant order. Calculate the total amount if there is 7.5% tax and the customer leaves a 15% gratuity. 1
Write 702,001 in Expanded Form. (No spaces in answer) ...?
What were the 4 MAIN REASONS, that the BRITISH founded the 13 COLONIES???