crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how did greece's geography discourage unity among the people
the highest recorded temperature in the uk is 39° c. the lowest recorded temperature in the uk is - 27° c What is the difference between these two amounts?
use reference angles to find the exact value of tan 405 deg
Ken spends 1/5 of his money on a dictionary. He gives $21 to his brother and has1/2 of his money left. How much money does Ken have left?
use the order of operations to evaluate each expression. 4x4+3
A pork roast was taken out of a hardwood smoker when its internal temperature had reached 180°F and it was allowed to rest in a 75°F house for 20 minutes after
How do you solve (2x+y)*(y+4x) ?
use the equation y= -2+1. complete each problem(0,_)      (-5,_)      (20,_)      (-68,_)
When the perimeter of a rectangle is 68ft. and the ratio of it's length to it's width is9:8. What are the dimensions of the rectangle and how do you come about
what is 3x+4y=2 in slope intersect form