babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Name the property used to make the conclusion. If 13=x, then x=13.
which one of the following sentences contains a predicate adjective? A. I bought my lunch for the first tim this year. B. The teacher appeared angry when Dave
what is 49/30 as a decimal
How did John D. Rockefeller horizontally integrate his monopoly in 1880?
Which statement best describes subjectivity in literature? a. Works that are subjective focus on the interplay of societal groups. b. Works that are subjective
How does John Deere effectively utilize empowerment with its employees?
Which phrase helps you identify connections between ideas? A) My main point B) It is essential C) As a result D) Most important
which strategy is a way to determine an author's perspective in a text
which two country had conflicting ambitions and policies in the Balkans? A. Russia and Germany B. Russia and Australia-Hungary C.France and Australia-Hungary D
Mrs. Williams is deciding between two field trips for her class. The Science Center charges $135 plus $3 per student. The Dino Discovery Museum simply charges $