aprilsimpson71pemscw aprilsimpson71pemscw
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Alexis and 3 friends are at the mall, each person buys a pretzel for $4, sauce for $1, and a drink for $2. Write an expression for the total and find the cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 24-04-2020

Answer:

(4+1+2[3])

total cost = 21

Answer Link

Otras preguntas

2) A person lifts a 12.0 kg bucket of water from a well at constant speed. If 4000 J of work are done, how deep is the well?
if you are smart what is this equation 9 plus 10 times 4892 takeaway 339 plus 6 devided by 2 and then round up to 1 unit of remainder​
What is the value of X.
Translate each sentence into an equation. Then find each number. Seven times a number plus the sum of three and twice a number is 30.
Meteoroids are small objects in space, usually made of rock or metal. These bodies often get close to a planet and fall through its atmosphere. A burning streak
Compute each quotient. (a) x^2-625 ÷ x-25 (b) x^3+1 ÷ x+1 (c) x^3- ⅛ ÷ x- ½ (d) x^2- 0.01 ÷ x- 0.1
PLEASE HELP Holly missed 7 of 183 school days this year. Approximately what percent of school days was Holly in attendance? A. 96% B. 26% C. 4% D. 74%
Why were there no Georgians at the First Continental Congress?
What is name given to the regularly spaced infoldings of the sarcolemma? terminal cisternae sarcoplasmic reticulum motor endplates transverse or T tubules
Unlike in the western Roman Empire, most people in the Byzantine Empire spoke A) Greek B) Italian Eliminate C) Latin D) Turkish