asheleygarcia10
asheleygarcia10 asheleygarcia10
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

If the school charges $28, it will collect $1,680 in revenue. Find another price that
would generate $1,680 in revenue.

Respuesta :

eminemeny01
eminemeny01 eminemeny01
  • 24-04-2020

Answer:

$20

Step-by-step explanation:

1680 is divisible by 28 as well as 20, they'd just need more people to buy.

Answer Link

Otras preguntas

how do you find x so that A is parallel to B
Which process always involves the movement of materials from inside the cell to outside the cell? A) phagocytosis B) exocytosis C) endocytosis D) osmosis
The Hippocratic Oath pertains to the
Seven vans each hold 6 passengers. Each passenger is carrying 20 candies divided equally among 5 small boxes. How many candies are on the vans? 840 candies
an individual has sarcopenia . in order to prevent this condition from becoming any worse what action should be taken
What problems in cities have resulted from rapid change in the worlds population
nathan usually drink 36 ounces of water per day he read that he should drink 64 ounces of water per day he starts drinking 64 ounces what is the percentage incr
What is 4 13/20 as a decimal
Why did westerners develop a need for better transportation
Other names for respiratory system