yaboiiRivera6 yaboiiRivera6
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor and Jesse are buying a magazine for $3.75 and a snack for $2.49 what is s the total cost of the two items?

Respuesta :

AshNo
AshNo AshNo
  • 21-04-2020

Hey There!

The answer you are looking for is; $6.24!

Work:

You simply add $3.75 + $2.49 together.

Since .75 + .29 = 1.24, you carry the one over to the full dollar.

3 + 2 + 1 = 6.

= 6.24

Hope I helped! 5 stars and brainliest are always appreciated.

Answer Link
chewy850 chewy850
  • 21-04-2020

Answer:

6.24

Step-by-step explanation:

you add the two numbers

Answer Link

Otras preguntas

What is the name of CaCO2
Ferns differ from flatworms and humans in that they
360 pounds to 352 pounds
An unlabeled hierarchical diagram of some astronomical bodies is shown. The labels A, B, C, and D can be used to represent galaxies, solar system, clusters, uni
Consider the diagram of the Earth, Sun, and Moon system. Which phenomenon is MOST DIRECTLY caused by the revolution of the Earth around the Sun?
what future president fought in the mexian american war
A event is a recognizable reference point that you can use to ____.
Why do people bully?
how did ronald reagan hope to help the economy with his reaganomics plan
HISTORY HELP PLEASE!!!! Group A or Group B