dsp07
dsp07 dsp07
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy, 12 ounces for $7.50 or 1 pound for $9.00? Explain your reasoning.

Respuesta :

katielikens
katielikens katielikens
  • 21-04-2020
the first one (12 for 7.50) because 1 pound is 16 ounces so 7.50/12= .625
and 9/16 = to .56
Answer Link

Otras preguntas

How do you know it is a outside angle
What is 1/3 of $55,000.00
What is 1/3 of $55,000.00
What is the world formula of photosynthesis? The chemical formula?
tina and jim work at a different car wash. tina is paid $37 per day plus 1.50 for each car she washes. jim is paid $40.00 per day plus 1.00 for each car she was
Answer to this question please ASAP
what is the meaning of when the ruler behaves himself correctly, the people will also
Solve: Log5x=log(2x+9)
Mera painted equal sections of her bedroom wall to make a pattern. She painted 2/5 of the wall white and 1/2 of the wall lavender. Write an equivalent fraction
How do you know it is a outside angle