athel
athel athel
  • 21-07-2016
  • Mathematics
contestada

A monthly lift pass at sneak peak costs $ 145.50 and is good for 30 days. If Pak Cheun used it every day for a month, what would be the cost per day

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 21-07-2016
Cost for 30 days = $145.50
cost for 1 day = $145.50/30 = $4.85
Answer Link

Otras preguntas

Sammy and David were selling water bottles to raise money for new football uniforms. Sammy sold 5 water bottles for every 3 water bottles David sold. Together t
write two inequalities to compare -9 and -4
two times the least of three consecutive odd integers exceeds three times the greatest by 25. what are the integers?
Explain how you can use place-value patterns to describe how 50 and 5,000 compare.
In the 1850s, most of the nations cities were located in what region of the U.S
what is 64 mi/h =_____ft/s ?
the Declaration of Independence, Jefferson refers to natural rights as _____.
What is another way to write 12.5/100 as a fraction
What is the answer to 3 5/8 - 2 1/8 =
Why did a division of labor occur when people started to produce a surplus of food