sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

Which best explains why the total mass of the product(s) would be less than the total weight of the reactant(s) after a chemical reaction?
log3 27=3x+6 solve this please
What contraction rhymes with the opposite of narrow
NASA decides to put a 128 kg satellite into orbit over the planet Venus because they want to take pictures. The satellite is 37,000,000 m above the surface of v
some objects have a negative charge because they have gained___?
What Does It Mean to Be "In a Rut"?Help please
who was cleopatra's mother
Is it true that all states celebrate Memorial Day on the same day. If not what can be the other date?
when does Katniss ask herself a tough question
how we know that ancient civilizations knew of and were concerned about infectious diseases