andrew7335 andrew7335
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

If Maria can buy 12 lemons for $2.40, how much will it costs her to buy 16?Set up a proportion to solve.

Respuesta :

vannietruong
vannietruong vannietruong
  • 25-03-2020
2.40/12 = x/16
then that would mean 12x= 2.40(16)
which equals 12x= 38.4, then divide 12 by both sides, getting you 3.2 so the answer is it would cost her $3.20 cents to by 16 lemons
Answer Link

Otras preguntas

SIMPLE PAST MARTIN´S VACATION Martin had a terrible day yesterday. It was the day of his vacation to Spain but it was a nightmare. He left the house at 10 o'clo
What is currently happening in the Middle East and why should we be concerned about it?
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!!!! Blake made a rectangle table for his dining room. The sides are 12Feet and 4 feetWhat is the Length of the diagonal table
Need help on number 11 and then
I got 60p and 70p but that doesn't work, so i need help pls. again, pretty simple question but mt brain isn't working
A line perpendicular to 3x + 2y = 18 has a slope of .
Which statement best expresses the central idea of WHEN PLAYING VIDEO GAMES MEANS SITTING ON LIFE'S SIDELINES
What is the slope of the graph ? I have no time limit. Thank you to anyone who answers!
40 POINTS ANSWER ASAP which of the following are true regarding photosynthesis and cellular respiration? A)photosynthesis and cellular respiration are preformed
The residential division of Prism's high-speed Internet service uses one advertising agency, while its commercial division uses another. Two analysts, Andy and