jgpoter345
jgpoter345 jgpoter345
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A group of 8 friends go to the movies. A bag of popcorn costs $2.99. How much will it cost to get one bag of popcorn for each friend?

Respuesta :

bmartin324 bmartin324
  • 25-03-2020

Answer:

23.92

Step-by-step explanation:

2.99*8=23.92

Answer Link
mollyrizor2
mollyrizor2 mollyrizor2
  • 25-03-2020

Answer:

$23.92

Step-by-step explanation:

8 times 2.99 is 23.92.

Answer Link

Otras preguntas

what word means the remains or imprint of once living organisms found in layer of rock
Suzy spent 6 7/8 days working on her English paper, 3 1/6 days doing her science project, and 1 1/2 days studying for her math test. How many days more did Suz
will a teaspoon be a good way to measure the capacity of a milk carton
What are the top three materials by weight in a computer?
how many yards equal to 180 in
Members of Porifera are diploblastic. Which statement clarifies this.
complete the equation for the linear function whose graph contains the point (-1,2) and has a slope of 0.9. y=_____x + ______
h=45t-4.9t^2 what's the max height?
two kinds of rock that are easily weathered by carbonic acid
A box has a volume given by the trinomial x^3 + 5x^2 -24x What are the possible dimensions of the box?