alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Explain the difference in function between the left ventricle and the right ventricle of the heart. How is each one adapted for its particular function?
A flask with a volume of 125.0mL contains air with a density of 1.269 g/L. What is the mass of the air contained in the flask?
Find the distance between the pair of points. Give an exact answer, and where appropriate, an approximation. to three decimal places (-3,-2) and (0,2)
Solve each system using substitution. 3x+2y=23 1/2x-4=y
how do i solve the proportion 10/4=n/6?
what is the total number of protons in the nucleus of an atom of potassium-42?
which is not a difference between schools in puerto rico and schools in los estados unidos
You earn $35 for washing 7 cars how much do you earn for washing 4 cars
The odd- and even - number hotel rooms are on different sides of the hall. Room 231 is between witch two rooms
During a prewriting strategy, you list your first day of school, a family trip, the birth of your baby brother, and your surprise party. Which strategy does thi